На хормонално ниво, разликите са още по-големи. Чисто мъжкият хормон – тестостеронът е отговорен за изграждането на костите и мускулите, нещо което няма кой знае какво значение в дисциплини като маратона, но пък помага за възстановяване на сужожилия и мускулни влакна, понасящи основната тежест при физически усилия, което отново е червена точка за мъжете. При дамите всяка промяна на хормоналния баланс се отразява на организма. Естрогенът например подпомага натрупването на мазнина (и дори вода) в женското тяло, която по принцип е с около 10% повече отколкото в мъжкия организъм. Ако това е недостатък за слабия пол в света на силовите спортове, то веднага се превръща в предимство, когато става въпрос за състезания по издържливост. Тогава жените използват максимално своя добре организиран „резервоар от мазнини" от който черпят без ограничения.
На анатомично ниво, наследството на прадедите ловци и събирачи на плодове, които сме имали дава отражение на скелета. Мъжете (ловци) имат по-широки гърбове, тесен ханш и мускулести крака. Голямата разлика обаче е в тазовата кост. Жените (събирачки на плодове и майки) са адаптирани да приемат евентуална бременност.Имат по широк ханш и образуват специфичен ъгъл в бедрената кост между ханша и колената, което затруднява бягането (крака във формата на „Х") и прави по-лесни контузиите на кръстните връзки. И ако в овчарския скок Исинбаева е само една, то погледнете във високия колко сме! На всичкото отгоре начело със нашето златно момиче Стефка Костадинова.
На ниво стави, жените имат ясно предимство що се отнася до гъвкавост, сухожилията им са по-еластични, благодарение на дадените им от природата форми за улесняване на раждането. Тази еластичност на сухожилията варира по време на месечния цикъл, достигайки максималното си ниво в периода на овулация, заради което се препоръчва по това време да се намали до минимум физическото усилие и резките движения с превантивната цел – избягване на контузии в коляното. Мъжете от своя страна не се надарени с голяма гъвкавост и се налага да работят за нея ежедневно. За това в спортове като художествената гимнастика, спортните танци, катеренето, и напоследък Пилатес жените имат солидно предимство.
На психологично ниво, мъжете и жените изпъкват именно с противоположните си качества. В игрите от тип „авантюра и приключение" се забелязва, че в голяма част от смесените отбори, лидер винаги е някой мъж. Силният пол е бърз във вземането на решения и обикновено всички в групата са съгласни с него. Когато обаче има проблеми или чисто и просто се загуби спортният дух, жените са тези които оглавяват отбора, покачвайки морала и грижейки се за емоционалната страна на индивидите в групата.
Кой ще излиза краен победител в тази вечна битка?
Очакваме отговорите ви уважаеми читатели на имейл адрес - Е-мейл адресът e защитен от спам ботове. (или чрез формата за контакти в горния десен ъгъл на заглавната страница на Витаминаспорт). Най-интересните и закачливи отговори, ще бъдат публикувани на страницата на ВАШИЯ сайт!
Хайде мили дами и още по-мили господа, битката е сервирана...пишете, пишете!