Както не всички деца започват да ходят или да контролират пикочния си мехур по едно и също време, така някои от тях започват по-късно да оценят богатството и нюансите на разнообразния хранителен режим. За щастие, здравните центрове в страните от Европейския съюз и педиатрите, които работят там са винаги готови да помагат на родители със злояди деца. 10-те съвета за родители със зле хранещи се деца, които ще намерите на страниците на Витаминаспорт са същите като тези, които някои родители получават от медицинския си център. Използвайте ги!
1. Храната да не се използва като награда или наказание за детето с цел да се осигури спокойствието на родителя! Единственото, което ще постигнете е да добавите емоционална стойност към нутриционалната на храната, което най-вероятно ще предизвика неадекватен отговор от страна на детето към хранителните елементи и то може да използва храната, като средство за привличане на вниманието или такова, което да го различава от неговите братя или сестри.
2. Не отговаряйте на провокациите на детето - неуместни коментари за храната, лошо поведение на масата (играе с приборите за хранене, спира да яде, плюе...), държи се неуважително със сложеното на масата за хранене.
3. Ако детето не харесва определена храна, опитайте да му доставите хранителния й еквивалент: заменете плодовете със зеленчуци, месото с риба, пиле, сирене или бобови растения като боб, леща или соя.
4. Апетитът при децата варира, някои дни се хранят много добре и други, в които едва преглъщат по лъжица храна на ядене. Едно здраво дете яде, когато е гладно, не го принуждавайте да се храни със сила.
5. Ограничете храните с ниска хранителна стойност като газираните напитки, тестени опаковани закуски, бонбони и друг тип "храна-боклук". Тези продукти може да се консумират, но само в умерени количества и по специални поводи.
6. Направете така, че детето да не яде между основните хранения. Намалете или премахнате изцяло междинните хранения, като това в 10.00 сутрин или следобедната закуска.
7. Дайте възможност на вашето дете само да си приготви храната. Ще се почувства по-мотивирано да я консумира.
8. Установете рутина на хранене. Нека този процес се превърне в нещо приятно, опитайте да се храните като семейство, заедно на масата. Поддържането на фиксирани графици и продължителност на храненето също трябва да бъдат константа.
9. Предвидете евентуални капризи, искания или определено поведение, което може да наруши храненето (измиване на ръцете, ходене до тоалетната, искане на допълнително вода, да отиде да потърси нещо в другата стая ...) и се опитайте да накарате детето да свърши всичко това преди да седне на масата и да започне да се храни.
10. Научете детето си да избира три различни видове храна при всяко ядене. Приемайте неговия избор без излишни коментари, въпреки че комбинацията може да изглежда странно.